Jdi na obsah Jdi na menu
 

Historie orchestru ZUŠ Jablonné nad Orlicí

Obrazek

U zrodu tohoto tělesa stál pan učitel Jaroslav Suchodol. Pan učitel ve své houslové třídě vedl komorní hru houslí a cítil potřebu oživit zvuk tohoto seskupení. Ve školním roce 2001/2002 si přizval tedy na pomoc několik žáků flétnistů a kytaristů. No a „mimino“ orchestr bylo na světě.

Z počátku bylo kolem 12 členů orchestru a časem jich přibývalo. Skladby aranžoval sám pan učitel Suchodol, později se této velice náročné úlohy Bedřich Beran.

David Serbousek řídil orchestr od roku 2003 do roku 2014. Potom, co pan učitel Beran vážně onemocněl se v roce 2008 ujal i aranžérské práce.

Školní rok 2014/2015 vedl orchestr žáků ZUŠ Petr Oravec. Po jeho odchodu ze školy se dirigentské taktovky opět ujal David Serbousek.

Obsazení

Orchestr ZUŠ má poněkud netradiční obsazení amerického typu. Těleso tvoří nástroje, které jsou v naší malé škole vyučovány - housle, zobcové flétny, klarinety, saxofony, trubky, kytary, basová kytara, klávesy a bicí.

Repertoár

Všichni dirigenti a aranžéři skladeb orchestru se vždy snažili, aby děti hráli skladby, které znají nebo které mohou slyšet v médiích. Z toho důvodu tvoří převážnou část našeho repertoáru hudba 20. a 21. století.

David Serbousek
ředitel ZUŠ    

Obrazek